Yüz şeklinize göre nasıl makyaj yapmalısınız?

Yüz şekli, nasıl makyaj yapılması gerektiğinin mesajını bize verir ve son derece önemli bir ipuçudur. Çoğu uzman güzellik konusunda önerilerde bulunsa da,kendi yüz şeklimizi bilmek bize avantaj sağlayabilir. Peki, yüz şeklinize göre nasıl makyaj yapmalısınız? İşte yüz şeklinize göre makyaj önerileri...

Yuvarlak ve oval şekilli yüzler

Bu tür yüze sahip kişiler, açık renkli ya da doğal görünüme sahip fondötenleri tercih etmeleri gerekiyor. Gözlerin ve dudakların aynı anda ön planda olduğu makyajlardan uzak durmalı, eğer gözler vurgulamak isteniyorsa dudaklara doğal gölgeler uygulanmalıdır. Ruj koyu tonlarda ise; açık renkli göz farları tercih edilmelidir.

Kare şekilli yüzler

Kare tip yüzlere sahip kişiler koyu tonlarda fondöten kullanmalıdır.  Elmacık kemiklerinin üst kenarına allık uygulayarak, yüzün yuvarlak görünmesini sağlayabilirler. Alın ve burun bölgesine uygulanan fondötenlerin farklı iki tonu karıştırılarak uygulanması, yüzünüzü daha canlı ve mükemmel bir görünüme kavuşturacaktır.

Uzun şekilli yüzler

Uzun şekilli yüze sahip kişiler, mutlaka kontür uygulamalı çalışmalıdır.  Çene ve alın bölgesine koyu tonda fondöten uygulanırken, yüzün geri kalan bölgelerinde açık tonda fondötenler kullanılmalıdır. Yüzünde oval bir görünüm elde etmek isteyenler, allıklarını yatay bir şekilde uygulamalıdır.

 

Kalp şekilli yüzler

Doğru makyaj tekniğiyle oval bir görünüme sahip olabilirsiniz. Bunun için, çene ve alın bölgesine dikkat etmek gerekiyor. Fondöteni doğal tonlarda ve çene bölgesine uygulamalı, yanak için ise açık renkli allıklar tercih etmelidirler. Kalp şekli yüzlerde, göz çevresini vurgulamak önemlidir. Bu sebeple koyu renkli göz makyajı tercih edilmelidir.

Uzak durmanız gerekenler 

Makyajınızı uygularken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.  Örneğin; uzun suratlarda, açılı bir etki yaratmamak için allığı elmacık kemiği boyunca uygulamayın. Yuvarlak suratlarda allık kulaklara doğru yayılmalıdır. Oval suratlarda ise makyaj dengeli olmalıdır ve tek bir noktaya odak olmamalıdır.

Kendinize yakışanı uygulayın 

Size yakışan pek çok güzellik önerisi var ve makyaj konusunda mükemmele ulaşmak için biraz deneme yanılma yöntemini uygulayabilirsiniz. Tüm bunların dışında makyajı doğru uygulayamadığınız için kendinizi üzmeyin, belki de yüz şekliniz tamamen size özel ve bilinen yüz şekillerinden hiçbirine ait değil. Bu yüzden sizi mutlu eden ve yakıştığını düşündüğünüz ipuçlarını uygulayın.