Sarımsak ile tırnaklarınızı güçlendirin

Kolayca kırılan ve zayıf olan tırnakların çözümü sarımsak kullanımından geçiyor. Sarımsağı farklı şekilde kullanarak tırnaklarınızı güçlendirebilir ve faydalarından yararlanabilirsiniz. İşte tırnaklarınız için sarımsak tarifleri...

 

Bildiğiniz gibi sarımsak sağlığımız açısından oldukça faydalı bir besindir. İdrar söktürücü ve bazı kanser tiplerini engellemeye de yaradığı öne sürmektedir. Güzellik alanında da muhteşem değişimler sağlar. 

Tırnaklarımız onları zayıflatan birçok maddeye maruz kalmaktadır, bu nedenle sarımsak onları sertleştirmek için mükemmel bir doğal seçenektir. Kokusu oldukça sert olsa da, tırnaklarınızı sağlıklı ve güçlü tutmak için biraz uygulamaya değer

Ojenize sarımsak ekleyin 

Bunun için 1 diş sarımsak ve renksiz bir ojeye ihtiyacınız var.  Sarımsağı soyup havanda ezin. Sarımsağı oje şişesinin içine ekleyin.
Tırnaklarınıza direkt olarak uygulayın ve manikürünüz sağlam kaldığı müddetçe ellerinizde tutun. Bu oldukça basit olan ve ancak ojenizi çıkardıktan sonra tekrarlayabileceğiniz bir seçenektir.

Sarımsaklı su tarifi 

Malzeme olarak; su, 2 diş sarımsak ve kap gereklidir. Evde manikür seansınızı yaparken tırnaklarınızı bir miktar sarımsak ile beslemekle başlayın. Kabuğu varsa sarımsağın kabuğunu soyduktan sonra iki diş sarımsağı kesin ve bir kase suya koyun. 15 veya 20 dakika bekletin. Sarımsağı sudan çıkarın ve 15 dakika ellerinizi suyun içinde bekletin. Sarımsağı sudan çıkarmanızın nedeni de ellerinizin fazla kokmamasını sağlamaktır. Ellerinizi yıkayarak manikürünüze normal şekilde devam edebilirsiniz, sarımsak bu 15 dakika içerisinde görevini gerçekleştirmiş olacaktır.

Zeytin yağı ve sarımsak karışımı

Bu karışımı hazırlamak için gerekli olan malzemeler; 1 diş sarımsak, havan oje çıkarıcı veya aseton, boş bir oje şişesi.

Boş oje şişesini alarak içinde kalan ojenin tamamını aseton ile çıkarın.
Sarımsağı soyun ve havanda ezin. Temiz şişenin içine ezilmiş sarımsak ve zeytin yağını ekleyin. Direkt olarak tırnaklarınıza uygulayın. 15 dakika bekletin ve çıkarın.

Bu tarifin içindeki her iki malzemenin de belirli faydaları vardır: Sarımsak tırnak sertleştirmek için kullanılır, zeytin yağı ise onları nemlendirmek için. Eğer tercih ederseniz bu yağı badem yağı ile değiştirin çünkü sarımsağın kokusunu yok edecek daha güçlü bir kokuya sahiptir.