Kışın cildin kurumasını önleyen 7 yiyecek

Kış mevsimi cildin en kuru ve sağlıksız zamanlarındandır. Cildin kurumasına birçok etken sebep olur özellikle çok fazla sabun ve sıcak su kullanımı cildi hassas bir yapıya dönüştürür. Bu etkenleri ortadan kaldırmanın yanında sağlıklı beslenme yatıyor. İşte kışın cildin kurumasını önleyen 7 yiyecek...

Nar 

Nar da bulunan arils tohumları, cildin güneşten zarar görmesini önleyen ve kan akışını arttıran polifenollerle doludur. Ayrıca UV ışınlarına karşı koruduğu bilinen bir antioksidan olan ellagik asit içerir ve cildinizin kurumasını engeller.

Tatlı patates 

Tatlı patateslerin en yararlı beslenme yönlerinden biri, A vitamininin olağanüstü yüksek bir kaynağı olmasıdır. Özellike sağlıklı cilt için gerekli olan tatlı patates, cildinizin kışın kurumasını engeller ve nem verir.

Ceviz

Cevizin içindeki alfa-linolenik asidi ciltteki nemi hapsederek, hücre zarını güçlendirir

Soğuk havalarda doğal cilt bakım önerileri

Doğada bulunan birçok sağlıklı gıdaların çoğu, ciltteki kuruluğu, çatlakları onarmaya ve nemi dengelemeden birebirdir. İşte sizin için soğuk havalarda uygulayabileceğiniz cilt bakım önerileri...

Hindistan cevizi yağı

Cildiniz için iyi bir tercih olan hindistan cevizi yağı en iyi nemlendiriciler arasında yer alır. Yatamdan önce cildinize hindistan cevizi yağını ovalayarak yedirin.

Avokado

Avokado maskesini günümüzde birçok kişi tarafından kullanılan maskeler arasındadır. Avokadonun faydalarından yararlanmanın en iyi yolu, bal ile karıştırarak cildinize uygulamaktır. Avokado, sağlıklı yağlar ve cildi hasardan koruyan, nemli kalmasını sağlayan karotenoidler içerir.

Papaya

Papaya, muz ve balı ayrı bir kapta ezin, kurumuş lekelerin üzerine uygulayın. Papaya, A,C ve E vitaminleri bakımından zengindir ve yaşlanma karşıtı bir yiyecek olarak bilinmektedir. 

Yağlı süt

Ölü cilde, peeling etkisi verir ve cildini nemlendirir. Ancak bu noktada dikkat etmeniz gereken durum, süt ürünlerine veya laktoz alerjiniz varsa kullanmamanız gerekir.