Kimseyle paylaşmamanız gereken güzellik ürünleri

Çoğu zaman zararsız görünen güzellik ürünlerini arkadaşlarınızla ya da yakınlarınızla paylaşmak sağlığınızı tetikleyebilir. Bunun sonucunda cilt problemlerine ve enfeksiyon riskine yol açacak durumlar oluşabilir. Peki, o ürünler nelerdir? İşte kimseyle paylaşmamanız gereken güzellik ürünleri...

Rimel 

Rimel, kirpiklerinizin köklerinden itibaren uygulandığında göz kapağınıza temas eden bir üründür. Bu yüzden, enfeksiyonlar ve bakteriler rimel aracılığıyla bulaşabilir. Pek çok kez, kızaran gözlerin sorumlusu bu bakterilerdir. Bu bakımdan mutlaka başkasının rimelini kullanmayın ve paylaşmayın. 

Fırça ve makyaj süngerleri

Cilt hastalıkları ve enfeksiyon riskini azaltmak için, her gün kullandığınız bu ürünleri düzenli olarak yıkamak önemlidir. Fırçalarınıza ve süngerlerinize özellikle dikkat etmelisiniz. İlk bakışta fark edemeyebilirsiniz ancak bu ürünler mikropları ve ölü deri hücrelerini içerisinde barındırır. Birkaç gün geçtikten sonra ise bu maddeler cilt sağlığınızı etkilemeye başlar.

Tırnak makası 

Tırnaklarınızın sağlıklı ve güzel olmasını istiyorsanız, kendi tırnak makasınızı kullanmanız oldukça önemlidir. Tırnak makasını ortak kullanmak normal ve önemsiz bir durum gibi görünebilir. Ancak, tırnak makası enfeksiyonların yayılmasına neden olmaktadır.

Göz kalemi

Kalem veya likit eyeliner da, rimel gibi kullanım sırasında bakterilerin bulaşmasına neden olabilir. Eğer arkadaşınızın gözlerinde bir virüs veya bakteri varsa, sizin de gözünüzde enfeksiyon olma riski oldukça yüksektir.

Ruj

Ağız, bakterilerle doludur, ruj ve dudak nemlendiricileri aracılığıyla bazı enfeksiyonların bulaşma riski vardır. Ortak kullanıldığında, boğaz ağrısı gibi enfeksiyonlu hastalıklar kişiden kişiye geçebilmektedir.

Jilet ve tıraş makinesi

Jilet, vücudun herhangi bir bölgesindeki istenmeyen tüylerden kurtulmayı kolaylaştırmak için tasarlanan bir üründür. Jilet, bunun kolay ve hijyenik bir yoludur ancak ne jiletinizi ne de tıraş makinenizi başka insanlarla paylaşmalısınız.