Güzellik ürünlerinde bulunan 6 zararlı madde

Güzellik ürünlerinin içerisinde yer alan kimyasal maddeler cildimize ve sağlığımıza ciddi boyuttazararlar verebilir. Bu tarz ürünler düşündüğümüz kadar güvenli ve faydalı değildir. Kimyasal madde içermeyen doğal ürünlerin, bu tür sorunlardan kaçınmak için her zaman iyi çözüm olacaktır. İşte kullanmayı bırakmanız gereken zararlı güzellik ürünleri...

Triethanolamine

Rimel, vücut losyonu gibi triethanolamine ürünlerini her yerde bulabilirsiniz. Bu kimyasal pH seviyesini düzenler. Bu madde solunum yollarına zarar verir ve cilt için tahriş edici özelliğe sahiptir. Vücut losyonu ya da güzellik ürünü satın alırken mutlaka kontrol etmeyi unutmayın.

Bütilhidroksianisol (BHA) 

Birçok güzellik ürünü bütilhidroksianisol (BHA) gibi bileşenler içerir, bu tarz ürünleri kullanmayı bırakmalısınız. Bu madde aslında diğer bileşenleri korur ve dengeler, bu yüzden çeşitli ürünlerde yaygın olarak görülür. BHA genellikle dudak ve vücut nemlendiricilerinde ve hatta bazı tıbbi ilaçlarda bile bulunmaktadır. Sorun BHA’nın endokrin sistem için zararlı olmasıdır ve son çalışmalar bu maddenin bazı kanser türleriyle bağlantılı olduğunu göstermektedir.
 

Retinyl palmitate

Retinyl palmitate A vitaminden türetilir, ancak bazı uzmanlar bu maddeyi tümör büyümesiyle ilişkilendirir. A vitamini içeren bir krem, losyon veya güneş kremi satın almak konusunda titiz davranmalısınız. Bu maddenin satın aldığınız maddenin içindekiler kısmında olmadığından emin olun.

Ftalat içeren parfümler

Sitrik ürünler genellikle “ftalat” olarak adlandırılan bir bileşene sahiptir. Bu madde sağlığınız için kesinlikle önerilmemektedir. Kokladığınız parfümün içinde gerçekten limon olduğunu düşünebilirsiniz ancak bu yalnızca içerdiği kimyasalların kokusudur. Ftalat, böcek öldürücülerde ve ağaç işleme ürünlerinde de kullanılır.
Sadece çevreyi kirletmekle kalmaz aynı zmanda alerjiye ve solunum
problemlerine neden olur.

Parabenler 

Parabenler yaygın olarak vücut losyonları, vücut şampuanları ve güzellik ürünlerinde kullanılır. Bu madde mantar ve bakterilerin çoğalmasını ve yayılmasını önlemeye yarar, ancak birçok kontrendikasyonu vardır. Parabenler hormonal problemlere ve kansere kadar ciddi hastalıklara yol açar. Alternatif olarak E vitamini içeren doğal ürünleri seçmelisiniz.

 

DMDM hydantoin

Son olarak, bu zor isimli kimyasal bir koruyucu görevi görür. DMDM hydantoin şampuan, vücut losyonu ve maskara gibi ürünlerin kullanım sürelerini uzatır. Günümüzde üretilen birçok makyaj malzemesinin kalıcı etki yaratmasının sebebi de budur.

Bununla birlikte, DMDM hydantoin göz ve cilt problemlerine neden olabilir. Bu kimyasalı içerip içermediğini öğrenmek için ürünlerin arkasındaki etiketleri okumak ve bu tarz ürünleri satın almaktan kaçınmak her zaman iyi bir fikirdir.