Cilt kuruluğunun şaşırtıcı nedenleri

Cilt kuruluğu, cildinizin donuk ve pullu bir görünümüne sebep olur. Kuru cilt, kırışıklıklar veya gerilmeye karşı daha hassas olan bir cilt tipidir. Ayrıca vücudumuzdaki bir dengesizliğin de belirtisi olabilir. İşte cilt kuruluğunun şaşırtıcı nedenleri...

Aşırı tuz kullanımı 

Aşırı tuz kullanımı cildinizin kurumasına neden olur. Tuzda aşırıya kaçmak, vücudumuzdaki sıvıları dengesizleştirir ve bizi içten dışa kurutur.

 

Yetersiz su içmek 

Kuru bir cildiniz varsa, yapmamız gereken ilk şey, mevsime, yaşam tarzımıza, yaşımıza ve benzeri durumlara bağlı olarak, aç karnına ve öğünler arasında günde 1-2 litre su içmek. Bu basit alışkanlıkla, bu cilt problemini tek seferde çözebiliriz.

Trioid problemleri 

Tiroid bezleri gerektiği gibi çalışmıyorsa, belirtilerden biri kuru cilttir. Bu duruma maruz kalan insanlar ciltlerini nemlendirse de maalesef etkili olmaz. Bu durumlarda çözüm, tiroid fonksiyonlarını düzenlemede yatar.

Az yağlı beslenme programı 

Yağlar sağlığımız için iyidir, çünkü diğer işlevlere ek olarak, cildimizi içten besler ve ona sağlıklı, nemli ve sağlam bir görünüm kazandırırlar. Ancak, bu noktada sağlıklı yağlar seçmeliyiz. Bu yağlardan bazıları ise; zeytin yağı, hindistan cevizi yağı, fındık, tohumlar, avokado, saf yağ ve yağlı  balık. 

Zayıf akciğerler

Diğer şeylerin yanı sıra, cildin nemlendirilmesinden akciğerler sorumludur. Bu yüzden derin ve doğru nefes almalıyız çünkü solunum şeklimiz genellikle çok sığ kalabilir. Bu bakımdan temiz havaya çıkmak hem sağlığımız hem de cildimiz açısından çok yararlıdır. 

C vitamini eksikliği

Nemli ve kırışıksız bir cilde sahip olmak istiyorsak, C vitamini beslenme programımızda kesinlikle olmalıdır.

Aşırı asit biriktirme 

Çok fazla asit birikimine sahip bir vücut, hastalıklardan muzdarip olma ihtimalini artırır ve aynı zamanda kuru cilde de sebebiyet verir. İşte bu nedenle, yapraklı yeşil sebzelerin mükemmel bir kaynak olduğu alkali bakımından zengin bir beslenme programının takip edilmesi zorunludur.