Bilgisayar destekli saç analizinin önemi

Bilgisayar destekli saç analizi ile saçın dökülme tipi, saçın yoğunluğu, ileriki yıllarda dökülme oranı, telojen, katagen (istirahate çekilen) ve anajen (büyüyen) saç kökü oranının hesaplanması sağlanabiliyor.

Op. Dr. Güncel Öztürk denetimindeki Saç Ekim Merkezi Uzmanları saç ekim operasyonu planlamasında bilgisayar destekli saç analizi uygulamasını sizler için anlattı.

Neden uygulanır?

Bilgisayarlı destekli saç muayenesi; alopesi tanısı, bilgisayar grafikleri, bilgisayar destekli dökülme tanısı, saç analizi, ekilecek saçın bilgisayarlı tasarımı gibi destekler sunar. Saç ekim operasyonunda cerrahlar bu analizler sayesinde saçtaki dökülme oranına, saçın sağlığı hakkında bilgiye, donör bölgeden ne kadar saç kökü / greft alınabileceğine, seyrelme ve dökülmenin olduğu bölgelerde ne kadar grefte ihtiyaç olduğuna, saç analizi ile saç telinin kalınlığına ve saç köklerindeki mevcut saç yoğunluğuna yapılan matematiksel hesaplamalarla karar vermesi gerekiyor. Bu analiz, DHI tekniğiyle saç ekim operasyonlarında muayene sırasında kullanılan bir uygulamadır. Bu sayede sağlıklı saç kökünün alınacağı donör bölgesi olan enseden alınması mümkün sağlam saç kökü / greft sayısı da matematiksel olarak hesaplanır.

3D tasarım cihazları ile ön görünüm imkanı

Aynı şekilde saç dökülmesinin yoğun olarak yaşandığı tepe ve yan bölgelere ekilmesi gereken sağlıklı saç kökünün sayısı da yine bilgisayar destekli saç analizlerinin ardından belirlenir. Ekilen her saç kökünden ortalama 1 ile 3 arasında saç teli çıkar. Bilgisayar destekli saç analizi sayesinde ekilen her saç kökünden ortalama kaç sağlıklı saç teli çıkacağı da önceden hesaplanabilir. Buna göre özellikle seyrek olması gereken bölümlerde buna göre ekim işlemi yapılır ve doğal görünüme engel olacak fırça gibi birden yoğun bir şekilde yükselen saç görünümünün de kontrol edilmesi sağlanıyor.

Saç ekim işleminden sonra nasıl bir görünüme sahip olunabileceği de bilgisayar destekli cihazlar sayesinde üç boyutlu olarak görüntülenebiliyor. Hasta saç ekiminden önce saç tasarımı üzerindeki isteklerini ve beklentilerini cerrahına iletebiliyor. Böylece saç ekimi operasyonundan sonra istenmeyen sonuçlar ile karşılaşma riski düşürülebiliyor.

Saç ekiminde bilgisayar desteğinin faydaları

Bilgisayar destekli saç analizi alınması gereken greft / saç kökü sayısının ve ekilen saç kökü foliküllerinin doğru hesaplanabilmesini sağlar. Bu sayede saç ekim süresinin kısaltmasına yardımcı olur. Donör bölgeden alınan greft sayısını azaltır ve ekilen saç kökünden elde edilen verimin artıracak hesaplamaların yapılmasını sağlar.